İlçemizdeki Tarihi Eserler

Simav’ da en eski yapı olarak bu cami bilinmektedir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 14. ya da 15. yüzyılda inşa edildiği sanılmaktadır. Evliya Çelebi’nin, caminin 1587 yılında esaslı bir onarım gördüğüne dair kaydı vardır. Ayrıca caminin, Germiyan Veziri Babık (Namık) Bey tarafından yaptırıldığı belirtilmektedir. Camii, doğu – batı doğrultusunda yapılmış olup taş işçiliğinin güzel bir örneği sergilemektedir. Ayrıca caminin vakfiyesi olarak da yanında bir hamamı bulunmaktadır.

ÜZÜM PAZARI CAMİ Simav’ ın eski taş yapılarından biri de bu camidir. 1670 yılında yapıldığı sanılmaktadır. Çarşı içinde Üzüm Pazarı denilen yerde bulunan bu cami, altıgen bir kubbeyle örtülmüştür. Halk arasında Hacı Süleyman Camii de denilmektedir.

ŞEH BEDREDDİN CAMİ  İvaz Paşa Camii de denilen bu camii, Simav’ ın eski yapılarında biridir. Birkaç kez deprem ve yangınlardan zarar görmesine karşın onarılarak ibadete açılmıştır. Caminin adının XIV. ve XV. yüzyıllarda yaşayan din ve toplum bilinci Şeyh Bedreddin’ le bir ilgisi olmadığı, yine aynı adla anılan bir başka din ulusunun adına yaptırıldığı sanılmakta; Şeyh Bedreddin’ in Simavlı olduğu düşüncesiyle böyle bir adlandırmanın yapılmış olabileceği de akla gelmektedir. HALİL AĞA CAMİ Simav’ ın en büyük camisi olan bu camii, 1959 yılında Hayratı İmar Derneği tarafından yaptırılmıştır. İlk banisinin Halil Ağa olması nedeniyle yeniden bu ad verilmiştir. Birkaç kez yanan Halil Ağa Camii, son olarak belirtilen tarihte betonarme olarak yaptırılmıştır. Bu caminin bir özelliği; Simav’ da ki bütün cenazelerin buradan kaldırılmasıdır. Belediye meydanına hakim bir yerde bulunan cami, çevresi yeniden düzenlenerek güzel bir abide durumuna getirilmiştir. NASUH AĞA CAMİ Yine en eski yapıtlardan biri olarak, 1789 yılında Na-suh Ağa tarafından yaptırılan Ağa Camii Simav’ ın ortasında güzel bar abide olarak durmaktadır. Tamamen taştan yapılan camiye, 1990 yılında Hayratı İmar Derneği, son cemaat yerine ekletmiştir. Caminin tuğladan bir minaresi ve kurşun kaplı kubbesi vardır.

ECE SULTAN TÜRBESİ

Simav’ ın kuzeyinde, Eynal Kaplıcalarının batısında, Hüsüm Köyü’ nün güneyinde, meşe ağaçları ile kapalı bir tepede yatmakta olan Ece Sultan Bursa evliyalarından Emir Sultan’ ın müritlerindendir.
Ece Sultan,  Hamidoğulları Beyliği sınırları içinde kalan Isparta – Yalvaç doğumlu bir beydir.
Emir Sultan Bursa’ ya ziyarete gider.
Dönüşte Bursa – Isparta arasındaki en kısa yol güzergahı olan Simav’ da vefat eder. Bugünkü mezarının bulunduğu yere gömülmüştür.
Bugünkü mezarının bulunduğu yere gömülmüştür. Son yıllarda hayırsever insanlarımız türbeyi yeniden yaptırmış ve yanına da küçük ve güzel bir camii yaptırarak türbenin değerini ve çevrenin güzelliğini artırmıştır.
Hem ziyaret, hem de piknik alanı olarak kullanılan güzel bir mekandır.

KARŞIYAKA DEDESİ
Karşıyaka’ da Büyük meşe ağacının dibinde bulunan Hacı Baba halkımız arasında Ahmet Efendi olarak geçer. “Abdalân-ı Rum” dandır. Horosan Erenleri’ önde gelen büyüklerindendir. Simav’ ın fethi ile Simav’ a yerleşmiş halkın İslamlaşması için “İlây-ı Kelimetul lâh” için faaileyetlerde bulunmuş bir derviştir.

CABİRE SULTAN TÜRBESİ Karşıyaka’ da Hacı Ahmet Efendi’ nin alt tarafında türbesi bulunmaktadır. Hakkında somut bir bilgi yoktur.

ACEM BABA
Simav Dağı’ nın eteklerinde Simav’ a hakim bir tepede mezarı bulunan Şeh Abdurrahman-ı Kezberi – kuddise sirruh hazretlerine Acem Baba denmektedir.

ÇEŞME KİTABESİ

DOKUZGÖZ KÖPRÜSÜ

OSMANLI DÖNEMİNDEN KALMA TARİHİ KÖPRÜ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s