Başhekim uyarıyor: Tansiyona Dikkat!

Doç. Dr. Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Sebahattin Altıntaş, yüksek tansiyon hastalarının düzensiz ilaç kullanmasının kan basıncında yükselmelere yol açacağına dikkat çekerek, kan basıncının uzun süre yüksek kalmasının, önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Yüksek tansiyonun kalp üzerindeki etkisinin son derece önemli olduğunu hatırlatan Dr. Altıntaş, tansiyon ilaçları kesildiğinde yüksek seyreden damar basıncının kalbi ve işleyişini etkileyeceğini ifade ederek, “Vatandaşlarımız arasında 2 önemli ihmal var. Bunlardan birincisi diyet yapılmaması ikincisi de tansiyon ilaçlarının düzenli kullanılmamasıdır” diye konuştu.

“Ben iyiyim, ilaca gerek yok” diye düşünen hastanın zaman içerisinde tansiyonun tekrar yükseleceğini bilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Sebahattin Altıntaş, “En önemli zarar etken tuzdur. Tuza dikkat etmek gerekiyor. Tuzdan sakınmak gerekiyor. Eğer tuza dikkat etmekle tansiyonu yine düşüremiyorsak bu sefer ilaçla tedavi yöntemine gidilmelidir. Hekimin tansiyon düşürücü ilaçlardan kullanılmalıdır. Ve etkili olan tansiyon ilacının sürekli ve düzenli olarak kullanılması gerekiyor. Tansiyon ilaçların etki süresi 24 saattir. Her gün kullanmak gerekir. Bir gün kullanmazsak ertesi gün mutlaka yükselecektir. “şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s