Ortacı

Merkeze 40 km , Dağardı yoluna 7 km uzaklıktadır.Komşu köyleri; Yavu, Karakoca, Eğridemir, Yukarı Dolaylar, Aşağı Dolaylar ve Kuruduman’dır.Dışarı göç vermektedir.

simav_haritası

Kütahya’nın Simav İlçesine bağlı olan Köyümüz tarihi ; Osman Gazi’nin de bağlı olduğu Karakeçi Yörükleri`ne dayanmaktadır.

Kısaca bahsetmek gerekirse ;

Oguz Türkler’inin on iki boyundan biri olan Karakeçili aşireti en büyük ve en kalabalık aşirettir.Ayrıca bu aşiret dünyanın en uzun ömürlü devletlerinden biri olan Osmanlı Devketinin kurucusudur.

Karakeçili Aşireti’nin bağlı bulunduğu Kayı boyu Türkmenleri Orta Asya’da bugünkü Türkmenistan topraklarında yaşamaktayken büyük bir göçle İran’a gelirler ve uzun yıllar burada yaşarlar.Sonraki dönemlerde yeni yurt Anadolu fethedilir ve diğer Türk kabileleriyle birlikte yeni toprağa gelirler ve batıya doğru yönelirler bu günkü Söğüt,Bilecik,Domaniç üçgenine yerleşirler.

Göçebe olarak yaşayan Karakeçililer ,1862 yılında çıkarılan yerleşim kanunu sayesinde Batı Anadolu illerinde – özellikle de Balıkesir,Kütahya,Bursa,Eskişehir-toplam yüz bir adet köy kurup yerleşik hayata geçmişlerdir.

Köyümüz ile birlikte Simav ilçemizde 16 tane Karakeçili köyü vardır.10 köyde de Karakeçililer diğer yörüklerle karışık yaşarlar.

1-Ortacı
2-Eğdemir
3-Eğirler
4-Kalkan
5-Koyunoba
6-Karapınar
7-Kayalıdere
8-Kızılcık
9- Evciler
10-Sarıçam
11-Sarıkaya
12-Şenköy
13-Toklar
14-Yassıeynehan
15-Yeniler
16-Öreyler

Karakeçili Aşiretinin kendine has bir Türkçesi vardır.Karakeçililerin hemen hepsi bu ağızla konuşurlar. Karakeçili ağzının en belirgin özellikleri Kütahya,Afyon ağızlarında görülmektedir.

Köyümüzde yer alan sülale soy ağacı alfabetik sıraya göre şu şekilde yer almaktadır.

AHMETLER SÜLALESİ
BERBERLER SÜLALESİ
ÇAKIRLAR SÜLALESİ
CENNETLER SÜLALESİ
ÇÜRÜKLER SÜLALESİ
DEMİRCİLER SÜLALESİ
EMİRLER SÜLALESİ
ASKERELLER SÜLALESİ
EŞRAFLAR SÜLALESİ
GÖKMEHMETLER SÜLALESİ
HACI KELLER SÜLALESİ
HACI MEHMETLER SÜLALESİ
HACILAR SÜLALESİ
HAMZALAR SÜLALESİ
HOCALAR SÜLALESİ
İSMELLER SÜLALESİ
KARA İSMETLER SÜLALESİ
KARADAYILAR SÜLALESİ
KOCASANLAR SÜLALESİ
KOCAVELİLER SÜLALESİ
KOCA YUSUFLAR SÜLALESİ

Kütahya Simav Ortacı köyü Tarihi bakımından Osmanlı Devleti zamanına kadar dayanmaktadır ve isminide büyük devlet adamlarını korumakla yükümlü Osmanlı asker birliğinden almıştır.Köylüler gecimini tarımcılık ve hayvancılıkla sağlamaktadır.

Köy halkı geleneklerine bağlı bir yapıya sahiptir. Kendine has efe kıyafetlerine, bir orta oyunu ekibine ve temsili bir bayrağa sahiptir. Bayrak yeşil, beyaz ve kırmızı renklerden oluşmaktadır.Beyaz saflığı, temizliği yeşil doğayı, kırmızı ise Türk bayrağını temsil etmektedir. Bu bayrak düğünlerde düğün sahibinin evinin dışına asılır.Bölgede karasal iklim hakimdir.

Kışlar sert ve donludur. Yazlar ise sıcak ve kuru geçmektedir.Türkiye’nin çeşitli illerine** göç edenlerle birlikte toplam nüfusunun 1000 (bin) civarında olduğu bilinmektedir. İstanbul Kadıköy’de faliyet gösteren “Ortacı Kültür ve Dayanışma derneği” adında bir dernekleri vardır.

 

Derleyenler :

Mustafa Duman

Yüksel umutlu

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s