Ekonomik Durumu

Simav Fuarı

65 Yıldır ilçemizde düzenlenmekte olan Simav Panayırı son yıllarda Simav Fuarı adını alarak, kentimizin eğlence, tanıtım ve ticaretine önemli hizmetler vermektedir.

Fuarı yaklaşık 300 bin kişi ziyaret etmektedir. Böylece İç Ege’nin en hareketli günleri yaşanmaktadır.

Tarım ve Hayvancılık

İlçede geçim kaynağı daha çok tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

İlçenin güneyinde Demirci dağlarının kuzey yakasında 30 km eninde toplam 90 km kare alanda kestane yetişmektedir. Ayrıca ceviz, ilçede yetişen önemli bir ürün çeşididir. Eynal kaplıcaları sıcak suyundan faydalanılarak sera çalışmaları yapılmaktadır. Göl arazisinde ise örtü altı seracılığı yapılmaktadır.

Eynal Kaplıcaları

Bölgede çıkan sıcak su kaynaklarından yararlanılarak oluşturulan kaplıca ve hamamlar ilçe ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktadır.

Bölgedeki belediyece işletilen 70 yataklı otelin yanı sıra bölgede birde 400 yataklı pansiyonlar mevcuttur.Ayrıca belediye tarafından yaptırılan Aquapark’ta sıcak su ile doldurulmuş kaydıraklı havuzda halkın hizmetine sunulmuştur.

Kerestecilik

İlçenin merkez, kasaba ve köylerinde 53 kereste fabrikası ve 100 e yakın kereste atölyesi ile Kütahya bölgesininin kereste deposudur.

İlçede yılda 500 metreküp tomruk işlenerek yurt içinde çeşitli alanlarda kullanılıp, yurt dışına da ihraç edilmektedir. Türkiye’nin önemli sunta fabrikalarından biri olan 300 ortaklı SETAŞ sunta fabrikası ilçede faaliyetlerini sürdürmektedir. İl özel idaresinin de ortak olduğu fabrikada 306 işçi çalışmaktadır.

Halıcılık

İlçenin önemli geçim kaynağından biride el halıcılığıdır. İlçede 10.000’i aşan halı tezgahı ile yılda yaklaşık 250.000 metrekarelik el halı dokumacılığı aile işletmeciliği olarak yapılmaktadır.

Madencilik

İlçe kasaba ve köyleri önemli maden yataklarına sahiptir. İlçe de çıkan başlıca madenler Antimuan- Magnezyum Dağardı’da, Demir Kalkan, Gökçeler ve Karakoca’da, Kurşun-Çinko-Bakır Karakoca’da, Feldisbat Söğüt ve Kalkan’da, Kükürt Karapınar ve Pulluca, Manyezit Kınık yörelerinde çıkarılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s