Genel Özellikleri

www.yesilsimav.tr.cx
Değerli Öğretmen Ahmet İPEKER’in Hazırladığı Dökümandır.

http://www.yesilsimav.tr.cx

Ege bölgesinin İç Batı Anadolu bölümünde Simav dağlarının eteğinde kurulu, Kütahya’ya bağlı bir ilçedir. Simav’da belediye teşkilatı 1867yılında kurulmuştur.

Doğa güzelliği ve kaplıcası ile ünlüdür. İsmini Antik Synaos’tan alır. Yer altı zenginlikleri pek çoktur. Yeşil görünümüyle Bursa’yı hatırlatır. Muntazam şehir içi yolları, binaları, 30 bin nüfusu,okulları ve Devlet hastanesiyle güzel bir şehir manzarası arz eder.

Türkiye´nin en eski ilçelerinden biriside Simav´dır. Bu yüzden eski el sanatlarının bölgedeki merkezi haline gelmiştir.
Şimdi bir kısmı unutulmaya yüz tutmuş bu sanatlardan bazıları halıcılık, debbağlı (Tabaklık), ağdacılık, hasırcılık, semercilik olarak sayılabilir.

Simav denilince akla ilk gelen Eynal Kaplıcasıdır. 3 Bin yıldan beri hastalara şifa dağıtan Eynal Kaplıcası için; 1671yılında Evliya ÇELEBİ “ Dünyada ve Anadolu’ da pek çok kaplıcayı gezdim gördüm . Ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim . Böylesi yeryüzünde yoktur.” diye belirtmiştir.

Eynal Kaplıcasındaki sıcak su kaynakları termal oteller ve motellerin yanında; Jeotermal enerji ile şehirdeki ev ve iş yerlerinin ısıtılması ile Eynal bölgesindeki birçok seranın ısıtılması da yapılmaktadır.

mini2Simav`ın merkez nüfusu 1997 sayıma göre 26.000 olarak görülmekte ise de; 2000 yılı genel nüfus sayımında resmi olmayan geçici sonuca göre 37.000 olarak tespit edilmiş, fakat gündüz nüfusu bunun iki katını aşmaktadır.

Şehir merkezine 4 km. mesafede Gölcük dağının eteğinde geniş bir alana yayılmış tesisleriyle, gerdanlık gibi asılı görünüm veren mülkiyeti Simav belediyesine ait Eynal Kaplıcası, Simav Belediyesi bünyesinde işletme olarak çalıştırılmaktadır.

Simav’ın;Dursunbey-Sındırgı (Balıkesir), Selendi-Demirci(Manisa), Emet-Tavşanlı, Gediz- Hisarcık- Şaphane ve Pazarlar ilçeleriyle sınırları bulunmaktadır.

mini3Simav Kütahya ilinin yeryüzü şekilleri bakımından tipik bir bölgesidir. İlin diğer bölgesi İç Anadolu karakteri göstermesine karşın Simav , dağ ve ovaların yerleşimi bakımından tam bir Ege bölgesi görünümündedir. Bir yerde İç Anadolu Eşiği Simav’dan başlar. Denizden yüksekliği 800 metredir.

Yörede iklim Ege, Marmara ve İç Anadolu iklimlerinin ortak özelliğini taşır. Simav’da ılıman bir iklim hüküm sürmektedir.

İlçe Merkez Belediye ve 21 adet belde belediyesi olmak üzere 22 adet belediye, ilçe merkezinde 16 adet mahalle muhtarlığı ve ilçeye bağlı 72 köy vardır.

mini1Simav fuarı her yıl 26 Ağustos- 4 Eylül tarihleri arasında kutlanır. Simav fuarında müzik şöleni , folklor gösterileri ve spor karşılaşmaları düzenlenmektedir. Fuar eğlenmenin yanında İlçe ekonomisine canlılık getirmektedir.

Simav da belirli günlerde yaren toplantısı tapılmaktadır.

İlçe merkezinde bir Devlet Hastanesi, dört Sağlık Ocağı, bir Verem savaş Dispanseri ve Sosyal Sigortalar Kurumuna Bağlı bir adet sağlık İstasyonu vardır.

Devlet hastanesinin Genel idarede 49, Teknik hizmetlerde 2 personeli görev yapmaktadır. Hastanedeki toplam personel sayısı 159 kişidir. Hastane 122 yataklı olup ilçede 813 kişiye bir yatak düşmektedir.

Hastane gerek personel sayısı gerekse fiziki ve tıbbi alt yapı ile ülkenin örnek hastanelerinden biri konumuna gelmiş ve çevre ilçe ve köylerine de hitap ederek Bölge Hastanesi işlevine haiz olmuştur.

mini7İlçede Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Lisesi,Süper Lise ve Genel Lise,Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi,İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi,Kız Meslek,Anadolu Meslek ve Anadolu Kız Meslek Liseleri ile Ticaret Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi bulunmakta olup Fen Lisesi dışındaki tüm Ortaöğretim yapılandırması tamamlanmış durumdadır.

Ayrıca ilçede Dumlupınar Üniversitesi’ne bağlı Simav Teknik Eğitim Fakültesi ve Simav Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

mini3Ulaşım :
Simav–İstanbul 450 Km.
Simav– Ankara 450 Km.
Simav– Bursa 185 Km.
Simav – İzmir 232 Km.
Simav–Antalya 380Km.
Simav–Kütahya 147Km.
Simav – Uşak 82 Km.
Simav-Balıkesir 135Km

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s